Roku 2020 vyšla karetní hra Hvězdáři (v originále Stellar), v níž se dva hráči stali pozorovateli oblohy a do svého pomyslného deníku zaznamenávali veškerá spatřená nebeská tělesa. V roce 2021 se Hvězdáři dočkali duchovního nástupce ve formě hry Pod hvězdami (Subastral), která nabízí podobnou hratelnost, ale nyní až pro pět lidí a s jiným tématem. Od hvězd se hra přesouvá směrem k zemi, tedy k přímému navštěvování různých biomů. Ty představují jednotlivé karty, jež střídavě vykládáte na stůl, berete do ruky a umisťujete do svého deníku. Kdo bude mít na konci hry nejobsáhlejší deník, vyhrává.
Za ilustrace je zodpovědná Beth Sobel, která svými půvabnými obrázky přispěla do hry Na křídlech. O českou lokalizaci se postarala společnost REXhry.
Příprava
Jedna věc se Pod hvězdami hned zkraje musí nechat, pravidla jsou skutečně jednoduchá na vysvětlení i pochopení. Na papíře zaberou necelých dvanáct stránek, a pokud je to i toto příliš dlouhé čtení, vydavatel REXhry nabízí video se shrnutím v deseti minutách. Třetí možnost je samozřejmě nastudovat si je z tohoto článku.
Nejprve připravíte dobírací balíček, ve kterém podle počtu hráčů upravíte počet karet s biomy a vložíte dospod kartu konce hry. Z tohoto balíčku také rozdáte po třech biomech do ruky každému hráči.
Dále rozložíte doprostřed stolu šest karet mraků s čísly od jedné do šesti a jedno slunce, tedy kartu určující orientaci herního plánu (viz dále). Na opačný konec řady přijde dobírací balíček, k mrakům podle instrukcí položíte karty biomů a příprava je tímto u konce. Už v tuto chvíli si můžete povšimnout, že prostorová náročnost je zde překvapivě velká; karty mraků vám uprostřed stolu vytvoří jednu dlouhou řadu a před každým hráčem v průběhu hry rovněž přibude vlastní obsáhlá zásoba biomů.
Začínající hráč se podle pravidel určuje náhodně, případně dle vaší vlastní invence.
Průběh hry
Každý tah sestává ze tří jednoduchých kroků, které musíte provést v předepsaném pořadí.
Jako první si vyberete z ruky jednu kartu a vyložíte ji na mrak se stejným číslem. Stávající karty překryjete tak, aby stále byly vidět.
Poté si vybíráte mrak, z něhož si karty naopak vezmete (nemůže to být ten, na který jste právě vyložili). Pokud je blíže ke kartě slunce, karty vykládáte před sebe, pokud je blíže k dobíracímu balíčku, berete si je do ruky.
Karty v ruce si ponecháváte pro použití v dalších kolech, karty před vámi představují váš deník navštívených biomů, který se na konci hry boduje. Biomy (jichž je celkem osm druhů) tedy vykládáte na stůl do řady; jakmile nějaký získáte vícekrát, položíte jej na nový řádek, do stejného sloupce.
Mrak číslo jedna nebo šest vám navíc dává možnost položit kartu, vzít si biomy z mraku na opačném konci řady a vybrat si, jestli si je přidáte do ruky, nebo vyložíte před sebe. Všechny karty však musíte použít stejně, nemůžete si je nijak rozdělit.
Jako poslední krok doplňujete nabídku biomů; nejprve otočíte jednu kartu a dáte ji na mrak, který je momentálně prázdný. Na herní ploše navíc musejí být alespoň dva mraky, které na sobě mají více než jednu kartu – pokud tomu tak není, lížete další karty a umisťujete je na mraky, teď už podle jejich čísel, dokud tuto podmínku nesplníte. Poté je na tahu další hráč.
Kdyby se stalo, že začínáte kolo s prázdnou rukou, dobíráte si jednu kartu z balíčku a hraje soused po vaší levici. Protože tím přijdete o celý tah, měli byste se této situaci pokud možno vyhnout.
Bodování
Jakmile někdo otočí kartu konce hry, dohraje se momentální kolo a pak proběhne ještě jedno, závěrečné. Následuje vyhodnocení karet každého hráče na stole, které probíhá horizontálně i vertikálně.
Do řady vedle sebe vykládáte karty různých biomů, takže maximální počet karet bude osm. Zde se postupuje vzorcem x = 0,5y + 0,5y², kde x je počet bodů a y počet karet (anebo, pokud nejste nerdi, se prostě můžete kouknout do pravidel na tabulku s převodem).
Další karty stejných biomů skládáte pod sebe a dva nejdelší sloupce se bodují už jednoduše po bodu za každou položku.
V každém novém řádku se však počítají jen ty karty, které (bráno zleva) tvoří nepřerušenou linii. Už od začátku byste tak měli dávat pozor, v jakém pořadí je vykládáte na stůl, abyste ideálně měli vlevo ty nejčastější a mohli snáze nasbírat jejich kopie. S tímto vám poradí jedna až tři tečky na každé z karet biomů, které značí její četnost.
Pro sčítání bodů máte záznamový bloček s přehlednou tabulkou, do níž vpisujete jednotlivé bodové hodnoty, aby se lépe sčítaly.
V případě remízy má přednost hráč, jehož deník má nejmenší počet karet; pokud se ani poté nedoberete k výsledku, budou se muset dotyční o vítězství podělit.
Délka partie 15–30 minut, avizovaná na obalu, docela sedí. Ve svižné hře ve dvou se můžete dostat ke spodní hranici, naopak plný počet hráčů tempo o něco zpomalí a herní doba bude odpovídat spíše té půlhodině.
Základy strategie
Ačkoliv se do pravidel dostanete skutečně velice rychle, je zde i nezanedbatelný strategický prvek. Jednak musíte promýšlet, jak si před sebe budete vykládat své biomy, kvůli zmíněné četnosti a nutnosti bodovat nepřerušené řady… a jednak si všichni hráči navzájem přímo ovlivňují nabídku karet na stole.
V ideálním případě tak musíte brát biomy, které potřebujete, přitom nenahrát svým příspěvkem soupeři, udržet si dostatečné zásoby karet v ruce, a navíc je průběžně vykládat do deníku, abyste měli nepřerušené řady. Někdo bude brát/vykládat hlava nehlava, jiný bude vše pomalu a pečlivě zvažovat, ale to se dá čekat.
Pro dodatečnou zábavu nabízí Pod hvězdami ještě volitelný bonus nazvaný „Varianta: Narušení“. Tato mechanika vám dá možnost bezprostředně před bodováním poslat soupeři jednu kartu, kterou on musí vyložit. Po několika hrách už můžete chtít menší nadstavbu k pravidlům, a tak oceníte tuto jednu poslední příležitost, jak někomu rozhodit strategii.
Jenže…
Úprava pravidel pro hru méně hráčů působila trochu zvláštně – za každou nepřítomnou osobu odeberete karty jednoho čísla ze hry. Dotyčný mrak (či mraky) tak zůstane obsazený pouze pro forma a při hraní jej spíše nevyužijete. Je to logické a funkční, akorát pak zejména ve dvou hráčích vypadá herní plocha poněkud očesaně. Nejen z tohoto důvodu osobně dávám přednost partii v plném počtu, protože nutnost sledovat další čtyři lidi a vhodně improvizovat je zábavnější než hrát pomyslné 4D šachy jen s jedním protivníkem.
Druhou lehce zarážející věcí pro mě byla celková stylizace. Je jasné, že název, téma i hratelnost odkazují na předchozí Hvězdáře, ale v tomto pojetí zde vzniká takový podivný oslí můstek. Sledujete to, co je pod hvězdami… a tak vykládáte karty biomů na mraky, přičemž hrací plochu rámuje slunce?
Stejně jako jiné environmentálně laděné hry (například Mariposas, Na louce nebo zmíněné Na křídlech) má i Pod hvězdami edukativní prvek v podobě náhodných faktů na kartě konkrétního biomu. Ani ten však nepůsobí úplně dotaženě. Jednak tvůrci s fakty docela šetřili, takže se opakují, a jejich znění je často nekonkrétní, až banální (věděli jste třeba, že v lesích mírného pásma žijí veverky a jezevci? Zkuste tímhle ohromit své známé).
Přitom karty jinak nabízejí skutečně povedené ilustrace a herní obal celkem zaujme – o to zvláštnější je pak nesourodost mezi celkovým zpracováním a hratelností.
Pod hvězdami je svižná karetní hra s mimořádně jednoduchými pravidly a povedenou vizuální stránkou. Můžete ji tak vzít kamkoliv (kde bude dost místa), velice rychle zaučit nové hráče a kdykoliv si dát pár zábavných partií… škoda jen, že celková stylizace, počínaje už názvem, působí tak kostrbatě.