Patrně vás někdy napadlo, jaké bylo žít v době vikingů, zuřivých bojovníků, kteří svého času podnikali nemilosrdné nájezdy do Evropy. Vikingové představovali skutečné nebezpečí. Z etnického hlediska se jednalo o severní větev Germánů. Určité klany pak byly označovány jako pozůstatky Kimbrů, Teutonů a Ambronů, kteří ve druhém století před naším letopočtem ohrožovali Římskou říši. V deskové hře Blood Rage okusíte opravdový běs hrdých vikingů přímo ve vašem pokoji.
„Hle, zde vidím svého otce. Hle, zde vidím svou matku, své sestry a své bratry. Hle, zde vidím zástup mého lidu k samému počátku. Hle, oni mě volají, vyzývají mě, abych přijal místo vedle nich v sálech Valhaly, kde udatní mohou žít navěky.“
Autorem hry je Eric M. Lang, který na poli deskových her není žádný nováček. Mezi jeho další díla patří Ankh: Gods of Egypt a ve spolupráci s Michaelem Shinallem také Bloodborne: The Board Game. Ilustrátorem Blood Rage je ve světě deskových her známá čtveřice Henning Ludvigsen, Thierry Masson, Mike McVey, Adrian Smith. Na český trh hru přivedlo vydavatelství REXhry a zakoupit ji můžete například zde.
Jak je již na první pohled patrné, hra se inspiruje severskou tematikou a mytologií.
Každý věděl, že Ragnarök jednou nastane. Nebylo otázkou zda, ale pouze kdy. Svět se rázem ocitl v poslední velké bitvě, ve které nikdo nevyhraje a ze které se nikdo nevrátí živý. Pouze ten, kdo zaslechne zpěv Valkýr, se může těšit na Valhalu, kde spočine po boku svých bratří a kde udatní mohou žít na věky.
Sluší se zmínit, že titul Blood Rage si díky jeho popularitě můžete zahrát i na monitorech vašeho PC. Vývojářské studio Endava s vydavatelem Twin Sails Interactive se rozhodli spolupracovat a přenést tuto deskovou hru k hráčům, kteří preferují spíše svůj klid a pohodu než sezení s kamarády (a nepřáteli) tváří v tvář. Výhoda digitální edice Blood Rage spočívá zejména v počítání, které za vás dělá umělá inteligence. Nyní však zpět k naší deskové verzi.
V této nelítostné hře, kde již od prvního pohledu může být patrné, že se bude točit hlavně kolem boje, se spolu utkají 2–4 hráči.
Každý z vás se ujme role jednoho z vikingských klanů a svedete boj na území Yggdrasilu, které představuje herní plán. S výběrem klanu dostanete kompletní sadu figurek s příslušnou barvou. Sada válečníků se pak skládá z jednoho vůdce a osmi bojovníků. Samozřejmě máte také počáteční vesnici a příslušné žetony. Než se však rozhodnete vybojovat si své místo ve Valhale, je potřeba se náležitě připravit.
Přízeň bohů je základem v Blood Rage
Hra je rozdělena do tří věků, ve kterých si vždy na začátku vyberete karty pomocí draftu. Všichni hráči, si tedy mezi sebe rozdělí karty rovným dílem, a to za pomocí výběru. Princip spočívá v tom, že si vyberete jednu kartu a zbytek podáte soupeři po vaší levé ruce. To se opakuje, dokud každý nemá šest karet. Zbylé karty se pak odloží stranou.
Karty jsou pro každé kolo jiné a představují přízeň bohů. Karty se dělí na několik druhů – bojové karty využijete v bitvě a některé z nich mají také druhořadý, ale poměrně podstatný vedlejší efekt. Následují karty úkolů, které vám určují co musíte splnit, abyste získali vítězné body. Další jsou karty posílení, které potřebujete, abyste si mohli utvářet svůj klan, respektive vaše válečníky. Díky těmto kartám se z vašich válečníků mohou stát doslova mlýnky na maso. Můžete díky nim své válečníky zesílit a propůjčit jim určitou záludnou vlastnost, která může určit chod bitvy. Tyto karty však mají ještě jednu velkou úlohu – můžete pomocí nich povolat bytosti ze severské mytologie, které se budou bít po boku vašich válečníků.
Nyní se dostáváme k samotnému hraní. Jakmile máte vybraný klan, přiřazené figurky a rozdané karty, je na čase se pustit do opravdového řádění.
Nyní přichází akční fáze, v níž začnete utrácet body zuřivosti a budete za ně vybírat z pěti možných činností. S ostatními hráči se pak střídáte po využití jedné akce. Jedním z hlavních cílů je samozřejmě dostat co nejvíce figurek na hrací plán, což ovšem není tak jednoduché, protože je tato akce vykoupena stejným počtem zuřivosti, kolik má daná jednotka síly. Vybraného válečníka můžete nasadit do libovolné vnější provincie vyjma Yggdrasilu. V každé provincii může být pouze určitý počet figurek.
Do zbraně!
Dalším prvkem je pokusit se použít vaše válečníky k plenění v lokaci, kterou si ještě nikdo další nevyhlédl. Pokud tento region chcete, můžete ze sousedních regionů svolat své bojovníky, aby vaše plenění podpořili.
K boji dochází, pokud se v dané provincii nachází nepřátelské jednotky. V opačném případě si připíšete rovnou odměnu, která je spjata s konkrétní oblastí. Když dojde řeč na ostří mečů nebo bitevních seker, po každém hráči se vyžaduje, aby zahrál z ruky jednu kartu, kterou následně se svými protivníky odhalíte. Zpravidla se jedná o body síly, jak jsem již psal výše (nebo nějakého bonusu). Body, které takto získáte, si přičtete ke statistice jednotek zapojených do konfliktu. Následně se porovnají součty a hráč s nejvyšším součtem síly se stává vítězem. Pokud jste tím šťastným vy, můžete si nárokovat odměnu za dané území, jinak musíte své jednotky zničit.
Vzhledem k tomu, že plán pro hráče zahrnuje místo pro osm karet, můžete využít již zmíněné posílení statistik pro svůj klan a konkrétní jednotky. Případně můžete naverbovat jednu mytologickou bytost a pokusit se zvrátit karty osudu ve svůj prospěch.
Další možností je zahrát z ruky kartu s úkolem. Tím, že tuto kartu vyložíte, se jasně zavazujete, že daný úkol splníte. Pokud se vám v aktuálním věku podaří požadavky splnit, získáváte odměnu uvedenou na kartě.
Dynamická hratelnost až do konce
Velmi významným aspektem hry Blood Rage je dynamičnost. I když se na první pohled může zdát, že je hra krátká, nebo dokonce omezená na tahy, opak je pravdou. Herní doba se tedy může pohybovat podle počtů hráčů zhruba kolem 60–100 minut. Díky tomu, že každý hráč ve svém tahu udělá vždy pouze jeden úkon, hra neustále žije. Může se tak dost často stát, že jen co dohrajete, jste opět na řadě. Jako bonus se kolikrát dostanete na řadu i mimo svůj tah, a to díky soubojům.
Blood Rage tedy rozhodně není hra na oddech a klidné rozjímání. Během hraní se můžete dostat do neustálé akce, při níž jste rádi, že se v klidu vůbec napijete. Zároveň budete stavěni před těžká taktická rozhodnutí založená hlavně na správném načasování.
Určitou výhodu mají hráči, kteří si předtím ze zvědavosti projdou všechny karty a s hrou se seznámí. Pokud tak učiníte nebo budete hrát s ostřílenými hráči, kteří už pár her zažili, může se stát počáteční výběr karet opravdu zajímavý. Budete moct totiž taktizovat a přemýšlet, které karty a jejich kombinace jsou ve hře dostupné a kdo může mít jakou kartu.
To je i jeden z velkých kamenů úrazu této hry. Pokud se proti sobě utkají nováček a zkušený hráč, zde více než kde jinde opravdu moc šancí nemá. Jsou hry, kde se zkušený i nováček ocitnou na podobné lince, tady je však znalost karet, jejich kombinace a vhodné využití velmi podstatné. Každá partie ale bude vždy trochu jiná, zejména díky draftu karet na začátku nového věku. Pokud se vám náš článek líbil, podívejte se i na naše další recenze deskových her.
Blood Rage je velmi příjemnou akční deskovou hrou, která se vyznačuje zejména rychlým tempem a dynamičností. Díky draftu karet se navíc stává každá partie jedinečnou a musíte dost taktizovat, abyste dokázali ošálit nebo vyprovokovat své nepřátele. Velkým plusem je, že tato hra je oproti jiným deskovkám záživná a dynamická i ve dvou lidech. Nováčci budou sice ze začátku chvíli nevěřícně koukat, když uvidí, jaké epické kombinace a bitvy se s kartami dají zahrát, nicméně cvičení dělá mistra.