Retro počítač PMD-85 - cover

V 80. letech se programy nestahovaly z internetu, ale nahrávaly z Československé televize. Díky spolku Herní historie zůstanou zachovány dalším generacím

23. 4. 2025
 

Pamatujete si ještě na pískání modemů pro vytáčené připojení k internetu? Docela podobný zvuk vyluzovaly i klasické osmibitové počítače, které jako primární záznamové médium využívaly magnetofonové kazety. Digitální kód na nich byl skutečně uložený ve formě frekvenčně modulované, analogové zvukové stopy. Což mimochodem znamenalo, že se programy daly dobře šířit pomocí rádia či televize. V bývalém Československu to sice nebyla tak běžná praxe jako třeba ve Velké Británii nebo v méně konzervativních socialistických zemích typu Polska či Jugoslávie, ale zcela ochuzeni o ni tuzemští majitele počítačů nebyli. Spolku Herní historie se nyní povedlo několik takto distribuovaných programů archivovat ve spustitelné podobě.

Počítači, kolik marmelád máme ve spíži?

Konkrétně se jedná programy, jejichž kód byl ve zvukové podobě vysílán spolu se závěrečnými titulky dvojice pořadů, jejichž hlavní tváří byl dodnes aktivní lektor David Gruber. První pořad se jmenoval Kurz rychlého čtení a byl vysílán v roce 1986. Divákům měl pomoci osvojit si techniku rychločtení. K němu přiložené krátké prográmky tak sloužily k procvičování.

Druhým pořadem byla popularizačně orientovaná Počítačová dilemata z roku 1988. Ta si kladla za cíl přesvědčit veřejnost o užitečnosti mikropočítačů, na něž bylo tehdy nahlíženo spíše jako na předražené hračky nemající praktické (tedy průmyslové) využití. Gruber jako jeden z mála netechnicky orientovaných intelektuálů v komunistickém Československu dovedl jejich potenciál rozpoznat. Snad právě cíl dokázat, že počítače nejsou jen na hraní, vedl tvůrce Počítačových dilemat k tomu, aby na konci každého dílu odvysílali kus programu Informační systém, který sloužil jako jakási domácí databáze.

Přiznejme si, že software, v němž si uživatel mohl vést adresář osob i s telefonními kontakty, počítat čas východu a západu slunce v různých oblastech, katalogizovat věci ve spíži nebo si vést záznamy o vypůjčených věcech, ve skutečnosti příliš praktický nebyl. Už proto, že nahrávání programů z magnetofonu bylo velice zdlouhavé. Běžný člověk si nepotřeboval dělat záznamy o tolika položkách, aby mu nějaký papírový deníček neposloužil lépe než pomalý počítač.

Zdroj: Česká televize

Spectrum programů

Všechny uvedené programy jsou určené pro počítače Sinclair ZX Spectrum, které byly v Československu oblíbené už díky existenci tuzemského klonu Didaktik Gama. Jejich archivované verze si můžete stáhnout z webu Herní archiv, který je spolkem Herní historie provozován. Program Informační systém z Počítačových dilemat byl dokonce opravený, neboť původní verze z televize kvůli chybám v kódu nefungovala.

Pokud se chcete více zorientovat v tom, čím se Československá socialistická republika v 80. letech zapsala do historie počítačů a videoher, vřele doporučujeme knihu Jak obehrát železnou oponu.  

Miroslav Libicher

S videohrami má zkušenosti už více než čtvrt století. Začínal u klasik pro DOS a arkádových automatů na poutích. Ačkoli se dlouho vyhýbal konzolím, preferuje spíše akčnější druhy her a příliš si nerozumí s multiplayerovými a kompetitivními tituly. Zajímá ho herní historie v různých světových regionech. Na hry přitom nahlíží především jako na kulturní artefakty, jejichž hlavním cílem je poskytovat hráčům nové zkušenosti a vyvolávat emoce.

Sledujte nás:

© 2025 Gaming Professors, Všechna práva vyhrazena.